Uncategorized

عرق بادرنجبویه ارومیه

عرق بادرنجبویه ارومیه
Rate this post

عرق بادرنجبویه ارومیه (عرق بادرشبو)

عرق بادرنجبویه ارومیه را می توانیم از مهمترین گیاهان دارویی و خاص این شهر به شمار آوریم که از محصولات استان آذربایجان غربی بوده و خواص درمانی بی شماری دارا است.

عرق بادرشبو ارومیه طعم و عطر خاصی دارد و از خانواده بادرنجبویه می باشد و همین مورد موجب شده است تا برخی آن را به اشتباه، همان بادرنجبویه خطاب نمایند اما باید بدانید که این دو گیاه با یکدیگر تفاوت هایی دارند. هر دوی این گیاهان را می توان از خانواده نعناعیان به شمار آورد، عطر و طبع شبیه به همی دارند اما نکته در نحوه برداشت آن است که با یکدیگر تفاوت هایی دارند.

بادرشبو طعم و عطر تند تریب نسبت به بادرنجبویه دارد و پس از یکسال از کاشت و برداشت دیگر محصولی نمی دهد اما بادرنجبویه در طول سال چند بار محصول می دهد و سالیان بعد هم امکان برداشت محصول را داراست.

طرز تهیه عرق بادرنجبویه ارومیه

استحصال عرق بادرنجبویه در منازل نیز معمولا توسط بانوان انجام می شود و روش آن نیز سنتی است که توسط دستگاهی با عنوان نی قازان صورت می گیرد که از یک دیگ و کلاهکی مخروطی شکل ساخته شده است و یک محفظه آب سرد دارد.

جهت استحصال عصاره بادرنجبویه می توان از دو روش سنتی و مدرن استفاده کرد و جهت عرق گیری به روش سنتی لازم است تا موارد ذیل را رعایت نمایید:

 1. ابتدا گیاه مورد نظر را تمیز نمایید و داخل دیگ بریزید.
 2. آن را پر از آب کنید و بر روی حرارت قرار دهید.
 3. نی قازان را بر روی دیگ مورد نظر قرار دهید و دورتادور آن را بپوشانید تا هیچ راهی برای خروج بوی عرق بادرنجبویه وجود نداشته باشد.
 4. در این مرحله در نی قازان آب سرد بریزید و آب را به صورت مداوم تعویض کنید تا آب موجود در آن گرم نشود.
 5. زمانی که مخلوط آب و گیاه شروع به جوشیدن کردند، عرق تولید شده به وسیله لوله ای که بالای آن قرار دارد به بیرون رانده می شود و داخل ظرفی می ریزد.

با استفاده از این روش، می توانید عرق بادرنجبویه ارومیه را به روش سنتی تولید نمایید البته توجه داشته باشید که تهیه این عرق با روش صنعتی، کیفیت بالاتری دارد زیرا در این روش، گیاه جوشانده نمی شود و به این ترتیب، خواص بیشتری را در خود حفظ می نماید.

روش صنعتی هم معمولا برای مواقعی است که قصد تولید حجم بالایی از این عرق وجود دارد که با روش سنتی امکان پذیر نیست و لازم است تا روش فوق اعمال گردد که راحت تر است. برای عرق گیری بادرنجبویه ارومیه دو روش فوق قابلیت اعمال دارند و این شما هستید که ابتدا بایستی حجم عرق مورد نظر خود را مشخص کنید تا بهترین نتیجه را دریافت دارید.

برای آشنایی بیشتر با عرق بیدمشک ارومیه می توانید به صفحه مربوطه در وبسایت نقل و حلوای علیزاده مراجعه نمایید.

فوت و فن عرق گیری بادرنجبویه ارومیه

همزمان با اوایل شهریور و آغاز برداشت این گیاه، می توانید شاهد استحصال عرق بادرنجبویه باشید و در واقع عرق گیری بادرنجبویه ارومیه در این زمان آغاز می شود. از مهم ترین فوت و فن های عرق گیری باید توجه داشته باشید که گیاه را به صورت تازه مورد عرق گیری قرار دهید تا عطر و بوی خود را حفظ کند، بنابراین آن را در زمانی بچینید که نور خورشید زیاد بر آن نتابد.

همچنین لازم است در هنگام عرق گیری تمامی محفظه را به صورت درست و اصولی ببندید تا عطر و بوی عرق از آن خارج نشود و محفظه آب سرد را به صورت مداوم بررسی نمایید تا آب آن گرم نشود و آب سرد به آن بیفزایید.

توجه داشته باشید که ظروف شما بایستی ضدعفونی شده باشند و هیچ گونه آلودگی در آن ها نباشد، بنابراین دقت خود را در این موارد بالا ببرید تا نتیجه خوبی را به دست آورید.

گیاه را هم قبل از ریختن در ظرف عرق گیری خوب تمیز کنید و در آب بخیسانید تا هر نوع آلودگی که در آن وجود دارد، خارج شود و عرقی که از آن به دست می آورید، یک عرق خالص و باکیفیت باشد.

خواص و فواید عرق بادرنجبویه

از مهم ترین خواص و فواید عرق بادرنجبویه ارومیه می توانیم به موارد زیر اشاره ای داشته باشیم که از اهمیت بالایی هم برخوردارند:

 1. در درمان اسهال و دل پیچه بسیار مفید است.
 2. برونشیت و تشنج را از بین می برد.
 3. ضد قولنج است و کاربرد فوق العاده ای دارد.
 4. آسم و سرفه را درمان می کند.
 5. لرزش دست را از بین می برد.
 6. درد مفاصل را نیز کاهش می دهد.
 7. فشار خون را بالا می برد.
 8. بی خوابی را رفع می کند.
 9. خونساز است و برای درمان کم خونی بسیار مفید می باشد.
 10. تپش قلب را کاهش می دهد.

موارد استفاده عرق بادرنجبویه ارومیه

با توجه به این که عرق بادرشبو ارومیه خواص بیشماری دارد، می توانید از آن استفاده های بسیاری داشته باشید و میزان مصرف خود را کنترل نمایید تا مشکلی برای شما به وجود نیاید. از مهم ترین موارد استفاده از عرق بادرنجبویه ارومیه می توانیم به خاصیت ضد خستگی روحی آن اشاره نماییم که در واقع افرادی که دچار مشکلات روحی هستند، می توانند از این گیاه استفاده نمایند.

در صورتی که درگیر سردردهای عصبی هستید، می توانید از این عرق استفاده کنید و درد آن را تسکین دهید. از بین بردن چربی کبد هم از دیگر مواردی است که در صورت مصرف عرق فوق می توانید به آن دست یابید همچنین اگر دچار حساسیت های فصلی هستید، می توانید با مصرف این عرق، مشکل خود را حل نمایید. از آن جایی که این گیاه خواص درمانی بسیاری دارد، می توانید با رعایت تمامی شرایط و نکاتی که برای عدم مصرف آن وجود دارد، از این خواص بی نظیر بهره مند شوید.

طرز تهیه شربت بادرنجبویه 

شربت بادرنجبویه را می توان از قدیمی ترین شربت هایی به شمار آورد که طرفداران بسیاری دارد و خواص بی شماری را می توان در آن مشاهده کرد.

برای این که یک شربت بدون نقص داشته باشید، لازم است ابتدا موارد زیر را با یکدیگر ترکیب نمایید:

عرق بادرنجبویهیک لیتر
عرق بیدمشکنیم لیتر
گیاه بادرنجبویهپنجاه گرم
عسلنیم کیلو
آب لیمو ترش تازهبه مقدار لازم

عرق بادرنجبویه ارومیه را با عرق بیدمشک ترکیب نمایید و گیاه بادرنجبویه را در آن ها به مدت دو ساعت قرار دهید و مخلوط فوق را به مدت دو تا سه دقیقه بجوشانید و اجازه دهید تا دمای آن متعادل شود.

مخلوط جوشیده را صاف کنید و آن را با عسل ترکیب نمایید، شربتی که در اختیار دارید، آرام بخش فوق العاده قوی برای قلب و اعصاب می باشد.

نقل و حلوای علیزاده

نقل و حلوای علیزاده با توجه به سابقه ای که دارا است، توانسته تمامی محصولات سوغاتی شهر ارومیه را در بالاترین میزان از کیفیت به مشتریان خود عرضه دارد و شما میتوانید به راحتی تمامی محصولات سوغاتی شهر ارومیه را با روش آنلاین خریداری کنید و در اسرع وقت آن را تحویل بگیرید.

برای مشاهده انواع سوغاتی ارومیه و همچنین خرید انواع نقل ارومیه می توانید به این صفحه در وبسایت نقل و حلوای علیزاده مراجعه نمایید.

سوالات متداول محصول عرق بادرنجبویه ارومیه

آیا گیاه بادرنجبویه و بادرشبو یک نوع هستند؟
در پاسخ به این سوال باید بگوییم که هردو از گروه نعناعیان هستند و با یکدیگر تفاوت هایی دارند اما به دلیل عطر و طعم شبیه به هم گاهی با هم اشتباه گرفته می شوند.
استحصال عرق بادرنجبویه در چه زمانی انجام می گیرد؟
زمان برداشت گیاه بادرنجبویه اوایل شهریور است و شما می توانید عرق گیری بادرشبو را در این زمان انجام داده و یا محصول تازه را تهیه کنید.
آیا لازم است قبل از اقدام به عرق گیری، گیاه بادرنجبویه را مورد شست و شو قرار داد؟
بایستی یک مدت زمانی را اختصاص دهید تا گیاه بادرنجبویه خیس بخورد و آلودگی های آن خارج شود.
عرق گیری به روش سنتی بهتر است و یا این که روش صنعتی بهترین گزینه می باشد؟
لازم است بدانید که در عرق گیری صنعتی، گیاه جوشانده نمی شود، بنابراین تمامی خواص خود را حفظ خواهد اما باید با توجه به حجم گیاهان و عرقی که تمایل دارید از آن ها به دست آورید، روش مورد نظر خود را انتخاب کنید تا نتیجه خوبی هم از آن دریافت دارید.

نظر در مورد “عرق بادرنجبویه ارومیه

 1. sima گفت:

  آیا عرق بادرنجبویه می تواند باعث خواب راحت شود؟

  1. ghanbarpour گفت:

   یکی از بی نظیر ترین خواص عرق بادرنجبویه بهبود کیفیت خواب است
   زیرا استرس و اظطراب را از بین می برد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *