Uncategorized

طرز تهیه دوشاب ارومیه (شیره انگور)

دوشاب یا شیره انگور ارومیه
5/5 - (1 امتیاز)

دوشاب یا شیره انگور ارومیه

شیره انگور ارومیه از آن دسته مواد غذایی می باشد که با استفاده از روش سنتی، توسط مردم آذربایجان تولید و پخت می گردد. دوشاب ارومیه از آن جایی که یک ماده بسیار مقوی به شمار می آید، به هیچ وجه از خوردن آن در تمامی فصول غافل نشوید.

دوشاب ارومیه یا همان شیره انگور را از انگور تهیه می‌کنند؛ لازم است بدانید که این ماده غذایی بسیار مقوی و پرخاصیت است و می توان آن را در غذاهای خانگی بسیاری استفاده نمود؛ حتی می‌توان شیره انگور را به عنوان یک شام سبک و بسیار خوشمزه و مقوی هم استفاده کرد.

دوشاب یا شیره انگور ارومیه
دوشاب یا شیره انگور ارومیه

دوشاب سوغات ارومیه

اگر دقت نمایید، متوجه خواهید شد که هر شهری در ایران برای خود سوغاتی دارد و اگر به آن شهر سفر کنید، می توانید از سوغاتی های این شهر خریداری کرده و به شهر خود ببرید. اکثرا سوغاتی شهر ارومیه را با نقل ارومیه که بسیار معروف نیز می‌باشد، می شناسند.

برای مشاهده و خرید حلوای دوشاب ارومیه می‌توانید به این صفحه مراجعه نموده و اطلاعات لازم را کسب نمایید.

با این حال دوشاب ارومیه را هم می توانیم یکی از مهم ترین سوغاتی های این شهر مطرح کنیم که علاوه بر ارزش غذایی بالایی که دارد، بسیار پرطرفدار می باشد و می توان پرطرفدار بودن آن را به دلیل داشتن طعم مناسب و بالا بودن کیفیت تولید در نظر گرفت.

با توجه به تعداد بالایی از افرادی که در زمینه تولید شیره انگور ارومیه فعالیت دارند، بایستی به دنبال باکیفیت ترین آن بگردید تا بتوانید در نهایت بهترین طعم از دوشاب انگور را بچشید.

فصل پخت دوشاب انگور ارومیه

دوشاب ارومیه چیست؟ این سوالی است که شاید برای شما هم مطرح شده باشد و به دنبال پاسخی برای آن باشید، باید بدانید که دوشاب انگور در واقع همان شیره انگور است که با استفاده از انگورهای برداشت شده، مورد پخت قرار گرفته است.

فصل برداشت انگور در ارومیه را می توان به عنوان فصلی بیان کرد که می توانید به دنبال خرید دوشاب ارومیه باشید و دقیقا در شروع فصل پاییز است که محلی های ارومیه، انگور را برداشت کرده و نسبت به پخت و آماده سازی دوشاب خانگی ارومیه اقدام می نمایند.

فصل پخت دوشاب انگور ارومیه

مواد لازم برای تهیه شیره انگور ارومیه

برای این که بتوانید نسبت به پخت شیره انگور اقدامی نمایید، لازم است مواد زیر را در دسترس داشته باشید و سپس در جهت آماده سازی دوشاب ارومیه اقدام نمایید.

 

انگوربه میزان لازم برای پخت
خاک مخصوص دوشاببرای 200 کیلو انگور، 6 کیلو خاک
سفیده تخم مرغتنها یک عدد در صورت تمایل

 

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید، این است که پختن و آماده سازی شیره انگور ارومیه، کار بسیار سخت و دشواری است که باید توسط افرادی ماهر انجام شود معمولا باغداران انگور را می توان از دوشاب پزهای ماهری به شمار آورد.

طرز پخت سنتی شیره انگور ارومیه (دستور پخت دوشاب ارومیه)

جهت پخت دوشاب خانگی ارومیه لازم است تا مراحل ذیل را طی نمایید و دقت داشته باشید تا تمامی نکات را رعایت کنید که در نهایت بهترین و باکیفیت ترین شیره انگور را در اختیار داشته باشید.

مرحله اول پخت دوشاب

در این مرحله به شستن خوشه های انگور باید پرداخت تا هرچه گرد و غبار بر روی آن ها است، از بین برود و همچنین قسمت های خرابی که ممکن است در انگور باقی مانده باشد را جدا کنید. سپس انگورهای مورد نظر را آبکش نمایید، روی آن ها آب بریزید و کنار بگذارید.

مرحله دوم پخت دوشاب

امروزه گونی های مخصوصی جهت له کردن انگور در بازار موجود است، از آنها تهیه کنید و انگورها را داخل آن ها بریزید و درب آن ها را نیز محکم ببندید و از یک نفر بخواهید که گونی انگور را در ظرف و یا چاله ای قرار دهد و به صورت کامل آنها را له کند به طوری که تنها تفاله های انگور باقی بمانند.

مرحله سوم پخت دوشاب

در این مرحله آب انگورها گرفته شده است و می توانید شیره های موجود را داخل ظرفی بسیار بزرگ که گود هم می باشد و دهانه باریکی دارد، بریزید که این ظرف های بزرگ علاوه بر پلاستیکی بودن، حالتی شبیه خمره دارند.

مرحله چهارم پخت دوشاب

در مرحله چهارم لازم است خاک مخصوص دوشاب را اضافه نمایید که یک خاک سفید رنگ و به صورت آهک است، میزان آن هم به این صورت است که برای هر 200 کیلو انگور باید چیزی در حدود 6 کیلو خاک به کار ببرید.

مرحله پنجم پخت دوشاب

پس از این که خاک را اضافه کردید، آن را خوب هم بزنید و چیزی در حدود 5 تا 6 ساعت به آن زمان دهید تا روی شیره تولید شده پف نماید. در این زمان شاهد به وجود آمدن یک کف سیاه رنگ بر روی آن خواهید بود که هر نوع حشره و دونه انگوری که داخل آن باشد با این کف بر روی شیره می آید.

حال با یک کفگیر مخصوص آن کف را جدا سازید و داخل صافی بریزید تا اگر شیره ای هم داخلش مانده، جدا شود. سپس به آرامی شیره شفاف را از ظرف خارج نمایید و در ظرف دیگری بریزید، کف ظرف را هم داخل گونی پارچه ای بریزید، روی آن سنگ بزرگی قرار دهید تا شیره شفاف باقیمانده در آن هم خارج شود.

مرحله ششم پخت دوشاب

یک عدد سفیده تخم مرغ را با چنگال خوب هم بزنید و سپس داخل یک کاسه شیره قاطی نموده و آن را به کل ظرف بیفزایید.

مرحله هفتم پخت دوشاب

لازم است در این مرحله، صبح اول وقت، تشت مخصوص دوشاب ارومیه را روی آتش قرار دهید و اجازه دهید تا چیزی در حدود یک سوم آب آن تبخیر شود و کف به وجود آمده بر روی ظرف را با کفگیر جمع کنید.

مرحله آخر پخت دوشاب

بعد از این که یک سوم آب آن تبخیر شد، شیره شروع به جوشیدن می کند و به آرامی قوام پیدا خواهد کرد، توجه کنید که شیره انگور ارومیه را نه خیلی شل و آبکی بردارید و نه اجازه دهید سفت شود.

نکات مهم  برای پخت دوشاب انگور ارومیه

رنگ و ظاهر دوشاب انگور ارومیه

شیره انگور و یا دوشاب ارومیه رنگ قهوه ای روشن و شفافی دارد و دقت کنید که هرچه شیره بیشتر جوشانده شود، رنگ آن تیره تر خواهد بود اما بهترین رنگی که می توان برای آن در نظر گرفت، همان قهوه ای روشن است.

میزان غلظت شیره انگور ارومیه

در رابطه با غلظت شیره انگور ارومیه باید بدانید که نه باید خیلی شل باشد نه خیلی سفت، بنابراین برای این که آن را تست نمایید، لازم است به اندازه چند قاشق از آن را بردارید و در ظرفی بریزید و داخل یخچال بگذارید. در این شرایط می توانید غلظت واقعی آن را مشاهده نمایید زیرا شیره در دمای عادی مقداری سفت تر خواهد بود که بایستی به آن نیز توجه نمایید.

پخت دوشاب ارومیه با خاک سفید

شاید بگویید بدون خاک سفید هم می توان این شیره را درست کرد، اما نکته ای که در این رابطه وجود دارد، این است که خاک سفید علاوه بر تصفیه نمودن شیره، باکتری های مضر را هم از بین می برد و به این ترتیب، شیره شیرین تری خواهید داشت و در واقع کار شما راحت تر خواهد بود.

پخت دوشاب ارومیه با خاک سفید
پخت دوشاب ارومیه با خاک سفید

خواص و فواید دوشاب انگور ارومیه

دوشاب تمامی خواص انگور را دارا است و بسیار ماده غذایی پرخاصیتی تلقی می شود، از فواید آن می توانیم به درمان کم خونی، سلامت پوست، مناسب برای روده و معده ها و تقویت قوای عمومی بدن اشاره نماییم.

کاربرد دوشاب ارومیه (موارد مصرف شیره انگور ارومیه)

از این شیره انگور می توان در درمان بسیاری از بیماری ها کمک گرفت، به این صورت که علاوه بر تامین کالری مورد نیاز بدن، می تواند بسیاری از موادی که بدن برای بقا به آن نیاز مبرم دارد را هم فراهم آورد.

قیمت دوشاب ارومیه

قیمت دوشاب ارومیه نیز به عوامل و شرایط بسیار بستگی دارد و ممکن است تولیدات یک مجموعه با مجموعه ای دیگر، تفاوت قیمتی داشته باشند که شاید بتوان آن را به دلیل کیفیت آن ها دانست و یا این که برند خاصی به تولید پرداخته است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با قیمت دوشاب می توانید با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

خرید دوشاب ارومیه

خرید دوشاب ارومیه می تواند هم به صورت حضوری از مراکزی که به تولید می پردازند، انجام شود هم این که خریدهای خود را به صورت آنلاین سفارش دهید و در این حالت نیازی نیست که حضوری مراجعه نمایید و از هر شهری توانایی ثبت سفارش را خواهید داشت. 

فروش دوشاب ارومیه

اگر فرصت سفر به ارومیه را داشتید حتما از باغبانان محلی انگور سراغ فروش دوشاب را بگیرید. زیرا کیفیت دوشاب که روستاییان ارومیه می‌پزند نیز از تولید کنندگان صنعتی یا انبوه شیره انگور واقعا ممتاز می‌باشد.

فروش دوشاب ارومیه توسط مجموعه هایی که سوغاتی ارومیه می‌فروشند نیز به وفور یافت می‌شود. حتی بعضی از آن‌ها بصورت محلی نیز دوشاب می‌فروشند.

فروش دوشاب ارومیه
فروش دوشاب ارومیه

نقل و حلوای علیزاده

نقل و حلوای علیزاده با توجه به سابقه فعالیت بالایی که دارد، از تخصص و تبحر افرادی در تولید محصولات خویش استفاده می نماید که موجب می شود تا محصول تولیدی با بالاترین کیفیت به مشتری عرضه گردد. لازم به ذکر است، حلوای گردو و انواع نقل ارومیه، از دیگر سوغاتی‌های مهم این شهر به حساب می‌آیند. جهت مشاهده انواع سوغات ارومیه و همچنین خرید حلوای ارومیه به صفحه فروشگاه وبسایت علیزاده مراجعه نمایید.

سوالات متداول محصول دوشاب ارومیه

بهترین فصل پخت دوشاب ارومیه چه زمانی است؟
فصل برداشت انگور در شهر ارومیه یعتی فصل پاییز بهترین زمان برای پخت و تهیه دوشاب ارومیه یا همان شیره انگور می ‌باشد.
بهترین دوشاب ارومیه را از کجا می‌توان تهیه کرد؟
اگر فرصت سفر به ارومیه را داشتید، می‌توانید در اکثر نقاط شهر این محصول را تهیه کنید؛ اما اگر به دنبال بهترین دوشاب ارومیه هستید حتما سراغ روستاییان و مردم محلی ارومیه که از باغداران انگور هستند بروید.

نظر در مورد “طرز تهیه دوشاب ارومیه (شیره انگور)

 1. ویدا گفت:

  سلام
  ایا شیره انگور می تواند باعث رفع نفخ شکم شود؟

  1. ghanbarpour گفت:

   شیره انگور با ویتامین های زیادی که دارد می تواند در روده تاثیر مثبتی بگذارد و نفخ شکم را از بین ببرد
   علاوه بر آن شیره انگور یکی از درمان کننده طبیعی نفخ شکم می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *