Skip to content

بهترین سوغات ارومیه

سوغات ارومیه
5/5 - (1 امتیاز)

سوغات ارومیه

ارومیه یکی از شهر‌های زیبای استان آذربایجان غربی است که علاوه بر جاذبه‌های گردشگری جذاب این شهر زیبا، سوغاتی‌های بسیار خوشمزه ای نیز دارد. سوغات ارومیه انواع و اقسام متعددی دارد و از شهرت بسیار زیادی در میان مردم برخوردار است، از جمله سوغاتی‌های خوردنی ارومیه نقل و حلوای ارومیه می‌باشد که بهترین سوغات شهر ارومیه است. 

یکی از دلایل محبوبیت نقل و حلوای ارومیه مزه و تازگی نقل و حلوا هاست. افرادی که در شهر های دیگر زندگی می‌کنند بارها اتفاق افتاده که از شهر محل زندگی خود نقل خریده‌اند و تازه نبوده و از خریدشان پشیمان شده اند ولی ما این تضمین را به شما می‌دهیم که نقل‌های شهر ارومیه اصلا قابل مقایسه با هیچ کدام از نقل هایی که تا به حال امتحان کرده‌اید، نیست.

برای مشاهده انواع نقل و و همچنین بررسی و خرید نقل ارومیه می‌توانید به صفحه مربوطه در وبسایت نقل و حلوای علیزاده مراجعه نمایید.

سوغات نقل زعفرانی ارومیه

نقل‌هایی که در بازار‌ ارومیه عرضه می‌شوند انواع مختلفی دارد که یک از این نوع نقل ها نقل زعفرانی ارومیه می‌باشد. این نوع از نقل طرفداران بسیار زیادی دارد و به دلیل وجود زعفران داخل این نوع نقل، عطر و طعم آن بسیار خاص و متفاوت می‌کند. بنابراین نقل زعفرانی جزیی از سوغات ارومیه به حساب می‌آید که در چند سال اخیر نیز بین مردم طرفداران خاص خود را پیدا کرده است. روش تهیه نقل زعفرانی با طرز تهیه نقل ارومیه تفاوتی ندارد، فقط از زعفران به عنوان طعم‌ و رنگ این محصول استفاده می‌شود. 

سوغات نقل زعفرانی ارومیه
سوغات نقل زعفرانی ارومیه

سوغات نقل گل محمدی

یکی دیگر از انواع نقل‌های ارومیه، نقل گل محمدی ارومیه‌ می‌باشد که از این نوع نقل جهت سوغاتی دادن بیشتر استفاده می‌شود. در طرز تهیه این نوع نقل از عصاره گلاب و یا گل محمدی استفاده می‌کنند که عطر و طعم این نقل بسیار خوشمزه می‌کند. شما می‌توانید جهت تهیه این سوغات ارومیه از سایت نقل و حلوای علیزاده اقدام به خرید بهترین و با کیفیت‌ترین نقل گل محمدی موجود در بازار کنید. 

سوغات گل محمدی ارومیه
سوغات گل محمدی ارومیه

سوغات نقل بیدمشک ارومیه

نقل بیدمشک ارومیه یکی از پر خاصیت ترین و خوشمزه ترین نقل های ارومیه است. بیدمشک یکی از عرقیات پرطرفدار و بسیار پر خاصیت است که مردم ارومیه این گیاه را در فصل بهار جمع آوری و از آن عرق بیدمشک که بسیار خاصیت دارد تهیه می‌کنند. این عرق علاوه بر اینکه خاصیت دارویی دارد از آن در صنعت شیرینی پزی نیز استفاده می‌شود.

از این عرق گیاه بیدمشک برای تهیه نقل بیدمشکی که در شهر ارومیه و اکثر شهر های دیگر طرفداران بسیاری دارد، استفاده می‌شود. همانطور که گفتم عرق بیدمشک بسیار پر خاصیت است و خاصیت دارویی دارد و مردم ارومیه برای تقویت اعصاب، برطرف کردن کم خونی از این عرق استفاده می‌کنند. نکته مهم که باید در اینجا به آن اشاره کنیم بین طرز تهیه نقل خانگی و نقل علیزاده تفاوتی در کیفیت و مزه وجود ندارد و شما ب راحتی میتوانید از این مجموعه نقل با طعم و کیفیت عالی خریداری کنید. 

سوغات نقل بیدمشک ارومیه
سوغات نقل بیدمشک ارومیه

سوغات نقل وانیلی ارومیه

عصاره وانیل یکی از مواد غذایی بسیار خوش عطر و بو است که در صنعت شیرینی پزی و تهیه نقل وانیلی کاربرد فراوانی دارد و افراد زیادی هستند که عاشق عطر و بوی شگفت انگیز این عصاره هستند. از این عصاره خوش عطر و طعم درون نقل نیز استفاده می‌شود و نقل هایی که از عصاره وانیل درون مواد اولیه آنها استفاده شده طرفداران خاص خود را دارند.

سوغات نقل وانیلی ارومیه
سوغات نقل وانیلی ارومیه

سوغات حلوا ارومیه

یکی دیگر از سوغاتی‌های ارومیه که از طرفداران بسیار زیادی در ارومیه و شهر‌های دیگر برخوردار است حلوای ارومیه می‌باشد. حلوای ارومیه مزه های مختلفی دارد و بسته به نوع سلیقه مشتری آماده و به مشتری تحویل داده می‌شود. حلوا‌هایی که در شهر ارومیه عرضه می‌شود دارای سه طعم حلوای پسته‌ای، حلوا گردویی، حلوا هویج می‌باشد. هر کدام از این نوع حلوا ها خاصیت فراوانی دارد ولی هر خانواده بر اساس سلیقه خود حلوای مدنظر خود را تهیه و استفاده می‌کنند.

سوغات حلوا هویج ارومیه

حلوای هویج یکی از قدیمی ترین حلوا‌های شهر ارومیه است که در میان خانواده های ایرانی کاربرد فراوانی دارد و خانواده های ایرانی از قدیم و ایام دور در مراسمات شادی و در شب های طولانی سال چون یلدا و دورهمی‌های خانوادگی از حلوای هویج ارومیه به عنوان سوغاتی استفاده می‌کرده‌اند و می‌کنند. مواد اولیه تشکیل دهنده حلوای هویج، هویج است که از خاصیت فراوانی برخوردار است.

سوغات حلوای هویچ ارومیه
سوغات نقل زعفرانی ارومیه

سوغات حلوا گردویی ارومیه

یکی دیگر از سوغاتی های معروف شهر ارومیه حلوا گردویی است که بسیار خوشمزه و در عین حال مفید است. برای تهیه این حلوا میتوان هم از شیره انگور و هم شکر استفاده کرد. حلوا گردویی ارومیه یکی از شیرینی‌های سنتی این شهر است که در شب یلدا بسیاری از افراد این حلوا را خریداری می‌کنند. در این حلوا از مغز گردو به مقدار فراوان استفاده میشود و یک خوراکی خوشمزه و در عین حال مغذی است.

سوغات حلوا گردویی ارومیه
سوغات حلوا گردویی ارومیه

سوغات حلوا پسته ای ارومیه

یکی از سوغاتی‌های معروف دیگر شهر ارومیه حلوا پسته ای است که مردم ارومیه آن را به شکل های مختلف درست می‌کنند یکی از مزه های فوق‌العاده خوشمزه حلوا، حلوای پسته است که به دلیل وجود پسته درون این حلوا از عطر و طعم خاصی برخوردار است. به دلیل وجود پسته درون این حلوا، حلوای پسته‌ای هم از لحاظ قیمت و هم از لحاظ طعم و مزه متفاوت است.

پسته خاصیت فراوانی دارد و از زمانهای قدیم در میان مردم ایران طرفدار بسیاری داشته است. حلوای پسته نیز چنین است اول اینکه عطر و طعم بی نظیری دارد، دوم اینکه از خاصیت فراوانی برخوردار است. از این حلوا می‌شود در وعده صبحانه و عصرها به عنوان عصرانه همراه چای استفاده کرد.

سوغات حلوا پسته ای ارومیه
سوغات حلوا پسته ای ارومیه

سوغات حلوای زعفرانی ارومیه

یکی دیگر از حلوا‌های معروف شهر ارومیه حلوای زعفرانی یا معروف به حلوای نثار است شاید برایتان سوال باشد که چرا به حلوای نثار معروف است به دلیل اینکه از این نوع حلوا معمولا در مجالس ختم بر سر مزار درگذشتگان به عنوان نذری استفاده می‌کنند. حلوای نثار ارومیه در پذیرایی افطار نیز کاربرد فراوانی دارد. این نوع حلوا اگر به دست فرد کاربلد پخته شود به دلیل وجود مزه زعفران درون آن بسیار خوش عطر و طعم می‌باشد.

سوغات حلوای زعفرانی ارومیه
سوغات حلوای زعفرانی ارومیه

سوغات عرقیات ارومیه

یکی دیگر از سوغاتی های شهر ارومیه عرقیات این شهر است. ارومیه به دلیل شرایط آب و هوایی در فصل تابستان محل مناسبی برای رشد گیاهان مختلف است که مردم ارومیه از این گیاهان عرقیات تهیه می‌کنند و برخی را به عنوان شربت و برخی دیگر که خاصیت دارویی دارد را به عنوان داروی گیاهی مصرف می‌کنند. پر طرفدار ترین عرقیات شهر ارومیه عرق بادرنجبویه، عرق بیدمشک، عرق نعنا و عرق بهار نارنج می‌باشد.

سوغات عرق بیدمشک ارومیه

عرق بیدمشک یکی از عرقیات معروف در شهر ارومیه است. این عرق از درختچه ی برگ‌داری که از خانواده بیدمشک است تهیه می‌شود. این درخت توانایی این را دارد که تا ۱۰ متر رشد کند درخت بیدمشک تنه و تاج های عریض تری دارد و رنگ پوسته ای آن به رنگ خاکستری است.
شاید برای اکثریت شما سوال باشد که خاصیت این عرق چیست؟ این عرق خاصیت فراوانی دارد و به عنوان تنظیم کننده فشار خون، تقویت عمومی سلامت بدن و رفع گرفتگی عضلات قلب استفاده می‌شود.

سوغات عرق بیدمشک ارومیه
سوغات عرق بیدمشک ارومیه

عرق بادرنجبویه ارومیه

عرق بادرنجبویه از گیاهی به نام بادرنجبویه تهیه می‌شود این گیاه از خانواده نعناعیان می‌باشد. این گیاه آرام بخش است و مستقیما روی سیستم عصبی انسان تاثیر مثبت می‌گذارد. گیاه بادرنجبویه خاصیت دارویی دارد و در ایام قدیم برای خارج کردن سموم از کبد، درمان نفخ معده، رفلاکس معده کودک و یا برای درمان درد های پیش از قاعدگی بانوان کاربرد فراوان دارد.

عرق بادرنجبویه ارومیه
عرق بادرنجبویه ارومیه

انواع شیرینی دیگر سوغات ارومیه

شیرینی باسلیق ارومیه

باسلیق یکی از شیرینی‌های محلی ارومیه است که به عنوان یک میان وعده شیرین و خوشمزه استفاده می‌شود. این دسر برخلاف ظاهر ساده ولی جذابش بسیار مقوی است. مواد اولیه تشکیل دهنده باسلوق ارومیه عبارتند از نشاسته و شیره انگور که هر دو این مواد بسیار مقوی می‌باشند. باسلوق در شهر ارومیه به روش‌های متفاوت پخت و سرو می‌شود.

شیرینی باسلیق ارومیه
شیرینی باسلیق ارومیه

شیرینی سوجوق ارومیه

 ارومیه هم مانند دیگر استان‌ها دسرها و سوغاتی‌های مخصوص خود را دارد. سوجوق نیز یکی از سوغاتی و دسر‌های قدیمی شهر ارومیه است. با پیشرفت زمان و جایگزین شدن یه سری شیرینی‌های دیگر این دسر اصیل و قدیمی به فراموشی سپرده شده شاید جوان تر ها دیگر اصلا نام این دسر قدیمی شهر ارومیه را نه شنیده باشند و نه طرز تهیه آن را بلد باشند ولی مادر بزرگ ها و افراد قدیمی قطعا همگی طرز تهیه سوجوق را بلدند چون در ایام قدیم یکی از معروف‌ترین و متداول‌ترین شیرینی‌هایی بود که توسط مادر بزرگ ها تهیه می‌شد.

مواد اولیه تشکیل دهنده این دسر قدیمی خوشمزه نشاسته، شیره انگور، گلاب، ادویه مخصوص سوجوق و مقداری گردو است. فکر کنم از مواد اولیه این شیرینی کاملا معلوم است که چقدر پر خاصیت و خوشمزه می‌باشد. 

شیرینی سوجوق ارومیه
شیرینی سوجوق ارومیه

نقل و حلوای علیزاده

 نقل و حلوای علیزاده از سال ۱۳۸۰ شروع به فعالیت در صنعت نقل پزی کرده است. مجموعه نقل و حلوای علیزاده سال‌ها تلاش کرده تا با به کارگیری کادر کار آزموده بهترین محصول را تولید و به دست مشتریان عزیز تحویل دهد.

نقل و حلوا و عرقیات یکی از سوغاتی معروف شهر ارومیه است و مشتریانی که در شهر‌های دیگر زندگی می‌کنند برای پیدا کردن این خوراکی‌ها به صورت تازه و با کیفیت با مشکل مواجه هستند و مجموعه نقل علیزاده برای اینکه بتواند این مشکل را برای این عزیزان حل کند وبسایتی راه اندازی کرده تا تمامی مشتریان در تمام نقاط کشور بتوانند از خدمات نقل علیزاده بهرمند شوند.

ما در مجموعه نقل علیزاده از مواد اولیه درجه یک برای تهیه انواع نقل و حلوا استفاده می‌کنیم تا محصولاتی با کیفیت به مشتریان عرضه کنیم.

همانطور که میدانید بسته بندی نقل در نگهداری و تازه ماندن آن نقش اساسی دارد که نقل علیزاده برای بسته بندی محصولاتش از بهترین و تازه ترین تکنولوژی های روز دنیا استفاده می‌کند تا مدت زمان ماندگاری نقل ها را برای مشتریان افزایش دهد تا تمامی مشتریان بتوانند در منزل خود از نقل تازه استفاده کنند. شما می‌توانید بهترین سوغات ارومیه یعنی نقل و حلوا را با بالاترین کیفیت و تازگی از ما خریداری کنید و یا به عزیزانتان هدیه دهید. 

2 Comments

  1. آیا عرق بیدمشک باعث تنظیم فشار خون می شود؟

    • بله عرق بیدمشک باعث می شود تا فشار خون تنظیم شود و علاوه بر آن سطح هموگلوبین را نیز بالا می برد


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *