Skip to content

طرز تهیه حلوای عمانی

طرز تهیه حلوای عمانی
5/5 - (1 امتیاز)

همه ما این را می دانیم که حلوا یکی از خوش طعم ترین دسر هایی است که در کشور های خاورمیانه تولید می شود. علاوه بر ایران، کشور های عربی از جمله عمان حلواهای خوشمزه و جذابی دارند که درست کردن آن ها راحت بوده و میل کردنشان نیز لذت بالایی دارد.

 یکی از محبوب ترین حلواهایی که اصالتا برای کشور عمان بوده و مردم این کشور علاقه زیادی به آن دارند حلوای عمانی است. طرز تهیه حلوای عمانی مراحل مختلفی دارد که اگر می خواهید این حلوا را درست کنید باید با دقت آن ها را طی کنید. همراه ما باشید تا مراحل درست کردن یک حلوای عمانی جذاب را با هم بیاموزیم.

مواد لازم برای تهیه حلوای عمانی

اگر می خواهید نحوه درست کردن حلوای عمانی را یاد گرفته و آن را برای مهمانی ها و دورهمی های خانوادگی درست کنید، باید مراحل این کار را به طور کامل و دقیق بررسی کنید. این مراحل عبارتند از:

1)    تهیه مواد لازم

اولین کاری که باید هنگام درست کردن حلوای عمانی انجام دهید، تهیه مواد لازم است. مواد لازم در یک رسپی مهم ترین پایه های آن بوده و باید با دقت و ظرافت زیادی انتخاب شوند؛ زیرا هم کیفیت این مواد در طعم حلوا موثر است و هم اندازه آن ها. مهم ترین موادی که برای درست کردن حلوای عمانی به آن نیاز دارید عبارتند از:

 • شکر: 2/5 پیمانه
 • روغن مایع: ½ پیمانه
 • نشاسته ذرت: ½ پیمانه
 • آب: 3/5 پیمانه
 • گلاب: ½ پیمانه
 • زعفران دم کرده: 2 قاشق غذاخوری
 • پودر هل: 1 قاشق غذاخوری
 • مغزیجات دلخواه: به مقدار کافی
Necessary ingredients to prepare Omani halva
مواد لازم برای تهیه حلوای عمانی

2)    مرحله اول

در اولین مرحله از طرز تهیه حلوای عمانی باید میزانی از مواد اولیه را برای به دست آوردن بافت اولیه حلوا با هم مخلوط کنیم. برای این کار ابتدا نشاسته را به همراه آب درون یک کاسه با اندازه ای مناسب می ریزیم. سپس به خوبی هم میزنیم تا نشاسته درون آب حل شود.

این کار را با دقت انجام دهید تا دانه های نشاسته در آب محو شوند. پس از این که از مخلوط شدن نشاسته درون آب مطمئن شدیم وقت آن است که شکر را درون یک قابلمه نچسب بریزیم. توجه داشته باشید که قابلمه حتما باید نچسب باشد؛ زیرا شکر در صورت ذوب شدن چسبندگی بالایی خواهد داشت.

3)    مرحله دوم

در مرحله دوم از طرز تهیه حلوای عمانی باید قابلمه نچسب خود را که درون آن شکر ریختیم روی حرارت ملایم قرار دهیم. توجه داشته باشید که حرارت زیاد می تواند موجب سیاه شدن شکر و بد طعم شدن آن شود.

 صبر می کنیم که با حرارت ملایم قابلمه، شکر کاملا ذوب شود. پس از این که تمامی دانه های شکر ذوب شدند، روغن مایع را به قابلمه خود اضافه می کنیم. پس از افزودن روغن نشاسته را نیز افزوده و به صورت مداوم هم میزنیم تا مایه یکدست و خوش فرمی تحویل ما بدهد.

4)    مرحله سوم

مرحله سوم از طرز تهیه حلوای عمانی اهمیت زیادی دارد؛ زیرا کم کم به بخش های اصلی درست کردن حلوای خوش طعم عمانی نزدیک می شویم. پس از این که نشاسته را اضافه می کنید، شکر گلوله گلوله می شود؛ نیازی به نگرانی نیست.

 زیرا با هم زدن مداوم این گلوله ها باز شده و مایه شما یک دست خواهد شد. پس از این که به طور مداوم مایه را هم زدید و این مایه درون قابلمه یک دست شد، گلاب و زعفران دم کرده را به قابلمه مایه خود اضافه می کنیم. سپس به طور مداوم این مواد را هم میزنیم.

5)    مرحله چهارم

یکی از زمان بر ترین مراحل طرز تهیه حلوای عمانی مرحله چهارم آن است. در این مرحله باید مایه ای که از مرحله قبل به دست آورده ایم را به طور مداوم به مدت زمان 1 ساعت هم بزنیم. این کار باعث می شود تا حلوای شما از حالت نرمی و شلی درآمده و به یک حالت غلیظ تبدیل شود. توجه کنید که نباید هم زدن را متوقف کنید؛ زیرا این کار باعث می شود تا حلوای شما ته بگیرد. در این مدت زمان، 10 دقیقه آخر پخت پودر هل را به قابلمه اضافه می کنید تا حلوای عمانی شما عطر خوبی بگیرد.

6)    مرحله پنجم

در مرحله پنجم از طرز تهیه حلوای عمانی باید توجه داشته باشید که بافت حلوای شما به چه شکل درآمده است. اگر حلوا حین هم زدن از قابلمه جدا می شود، می توانید در این مرحله مغزیجات دلخواه خود را به مقداری که دوست دارید به حلوا اضافه کنید.

 سپس به خوبی هم بزنید تا مواد یک دست شده و مغزیجات به طور کامل درون حلوای شما پخش شوند. پس از این که به طور کامل مواد را مخلوط کردید، قابلمه را از روی حرارت برداشته و حلوای مورد نظر را درون یک ظرف میریزیم.

7)    مرحله ششم

در آخرین مرحله از طرز تهیه حلوای عمانی باید حلوا را درون ظرفی زیبا برای سرو ریخته و آن را به طور کامل پخش کنیم. توجه داشته باشید که این کار را باید زمان گرم بودن حلوا انجام دهید؛ زیرا اگر حلوا حین صاف کردن سرد باشد، بافت آن ترک برداشته و ظاهری نامرتب به خود می گیرد.

پس از پخش کردن حلوا درون ظرف می توانید روی آن را با خلال بادام یا مغز درشت گردو تزئین کنید. نکته مهم این است که می توانید در درست کردن این حلوا به جای روغن مایع از روغن حیوانی استفاده کنید؛ این موضوع طعم و عطر حلوای عمانی شما را چندین برابر می کند.

How to cook Omani halva
طرز پخت حلوای عمانی

بیشتر بخوانید: تهیه حلوای اوماج ارومیه

مواد لازم برای تهیه شیر عسلی

یکی دیگر از روش هایی که در طرز تهیه حلوای عمانی از آن ذکر شده است، درست کردن حلوای عمانی با استفاده از شیر عسلی است. در برخی از دستورات شیر عسلی را برای کشدار شدن و خوش طعم شدن حلوای خوشمزه عمانی به آن اضافه می کنند به همین دلیل مهم است که مواد لازم برای تهیه شیر عسلی را بدانید. اگر می خواهید یک شیر عسلی خوش طعم و جذاب درست کرده و در حلوای زیبای عمانی خود از آن استفاده کنید به مواد زیر برای این کار نیاز دارید:

 • شکر: 1 پیمانه
 • شیر خشک: 1.5 پیمانه
 • کره هم دمای محیط: 25 گرم
 • آب: ½ پیمانه

مزیت حلوای خانگی

یکی از نکات بسیار مهمی که باید در رابطه با طرز تهیه حلوای عمانی و میل کردن آن بدانید این است که روش خانگی درست کردن این حلوا دارای موارد زیادی از مزیت حلوای خانگی است. از مهم ترین مزیت حلوای خانگی می توان به خوش طعم بودن آن و بالا بودن کیفیت آن اشاره کرد. زمانی که حلوا را در خانه درست می کنید، از مواد اولیه آن مطمئن بوده و از مواد تازه برای درست کردن حلوا استفاده می کنید.

تزئین حلوای عمانی

از موارد مهمی که باید آن را درباره طرز تهیه حلوای عمانی بدانید این است که تزئین حلوای عمانی را باید جدی بگیرید. حلوای عمانی روش های مختلفی برای درست کردن دارد؛ اما نکته مهم تر این است که ظاهر در این حلوا بسیار مهم بوده و در صورتی که سلیقه زیادی برای تزئین آن به خرج دهید جذابیت آن را بیشتر می کنید. می توانید برای تزئین حلوای عمانی از خلال مغزیجات مختلفی مانند بادام، پسته و گردو استفاده کنید. مغز کامل گردو نیز می تواند زیبایی حلوا عمانی شما را بیشتر کند.

نگهداری حلوای عمانی

پس از این که با کمک طرز تهیه حلوای عمانی این حلوای جذاب را درست کردید، باید به نگهداری حلوای عمانی نیز توجه کنید در صورتی که به درستی از حلوای عمانی نگهداری نکنید، این حلوا پس از مدتی خراب شده و میل کردن آن غیرممکن خواهد بود در صورتی که می خواهید به بهترین شکل از حلوا عمانی نگهداری کنید، باید آن را در دمای 12 درجه و در مکانی خشک نگهداری کنید.

Storage of Omani halwa
نگهداری حلوای عمانی
نتیجه گیری

یکی از بهترین حلوا هایی که می توانید برای مهمانی ها آن را درست کرده و به مجالس خود ببرید، حلوای عمانی است. حلوا عمانی حلوایی جذاب و خوش طعم بوده که اهل کشور عمان است. طرز تهیه حلوای عمانی سخت نیست.

 اما باید زمان درست کردن این حلوا توجه و سلیقه زیادی به خرج دهید. استفاده از شیر عسلی در برخی از دستورالعمل های این حلوا موجب شده تا حلوا به حالتی کشسانی در بیاید. در این مقاله آموزشی سعی کردیم تمامی مراحل درست کردن حلوای عمانی را با هم بررسی کنیم.

شما می توانید باکیفیت ترین و خوش طعم ترین حلوا ها را از نقل و حلوای علیزاده خریداری کنید.

سوالات متداول

چه موادی برای درست کردن حلوای عمانی نیاز داریم؟

در طرز تهیه حلوای عمانی به موارد مختلفی مانند روغن مایع، نشاسته ذرت، آب، زعفران دم کرده، پودر هل و برخی مغزیجات نیاز دارید. در دستورالعمل های دیگر از خامه و شیرعسل نیز استفاده می شود.

نگهداری حلوای عمانی به چه شکل است؟

برای نگهداری حلوای عمانی باید آن را در محیطی خشک با دمایی معادل 12 درجه سانتی گراد قرار دهید.

حلوای خانگی بهتر است یا حلوای بیرونی؟

حلوای خانگی عمانی طعم بسیار عالی داشته و کیفیت ان نسبت به حلوای بیرونی بیشتر است؛ زیرا از مواد تازه و باکیفیت در درست کردن حلوای خانگی استفاده می شود. البته برخی شرکت ها هستند که حلوا عمانی باکیفیتی درست می کنند. شما می توانید باکیفیت ترین و خوش طعم ترین حلوا ها را از نقل و حلوای علیزاده خریداری کنید.

6 Comments

 1. برای تزئین حلوای عمانی آیا می توان از انواع آجیل ها استفاده کرد؟

  • سلام
   بله می توانید با استفاده از بادام و گردو و پسته حلوای عمانی را تزئین کنید.

 2. برای کشدار شدن حلوای عمانی باید از چه موادی استفاده کنیم؟

  • برای کشدار شدن حلوای عمانی می توانید از شیر خشک استفاده کنید

 3. حلوای عمانی را می توان در چه درجه ای نگهداری کرد؟

  • سلام
   حلوای عمانی را می توانید در دمای 12 درجه در جای خشک نگهداری کنید


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *